Bosiljak
Već nekoliko hiljada godina ljudi širom planete koriste lekovitost bosiljka. Bosiljak spada u biljnu aristokratiju. Njegovo latinsko ime Ocimum basilicum, potiče od grčke reči bassileus – kralj.
Svoju lekovitost bosiljak duguje esencijalnom ulju kojeg ima veoma malo u biljci. Ipak ono veoma intenzivno miriše (ulje sadrži cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor). Pored esencijalnog ulja bosiljak sadrži i jedan glikozid i nešto malo tanina.
Čaj od bosiljka je vrlo prijatnog ukusa i mirisa. Veoma je važno pravilno ga pripremiti. Pustite šolju vode da proključa, skinite sa šporeta, ostavite da se prohvladi jedan minu, pa dodajte šaku svežeg bosiljka ili punu supenu kašiku suvog, promešajte, obavezno poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta. Procedite i uživajte.
Ovako pripremljen čaj od bosiljka je odlično sredstvo protiv nervoze i anksioznosti, pomaže varenje i sprečava grčeve u stomaku.
U kombinaciji sa hajdučicom i virkom bosiljak je dobar lek protiv bolnih menstruacija. Pomešan sa jednakim količinama nane i matičnjaka, bosiljak je odličan lek za prehlađen stomak i bolove u želudcu izazvane stresom i nerviranjem.
Bosiljak je odličan lek za glavobolju i migrenu. Ako je u pitanju glavobolja izazvana upalom sinusa najbolje je piti čist čaj od bosiljka. Za glavobolju u potiljačnom delu glave najbolje je bosiljak kombinovati sa istom količinom kamilice. Kada je migrena u pitanju najbolji rezultati postižu se čajem od jednakih delova bosiljka i lopuha. Obloge od hladnog infiza bosiljka u obliku obloga pomažu kod svih vrsta glavobolje.
Bosiljka blagotvorno utiče i na organe za mokrenje. Protiv upale bubrega treba piti čaj od mešavine jednakih delova bosiljka, sitnice i zlatnice.
Zahvaljujući antiseptičnom esencijalnom ulju bosiljak je dobar lek za respiratorne infekcije, posebno ako su praćene visokom temperaturom. U tom slučaju meša se sa majčinom dušicom, anisom i zovom.
Kreme i sprejevi sa ekstraktom bosiljka su efikasni repelenti – treaju insekte. Ako vas ujede komarac ili pauk mesto ujeda dobro je istraljati smrvljenim listom bosiljka.
Bosiljak je i veoma cenjena začinska biljka. Đenovljani od svežeg bosiljka, maslinovog ulja, belog luka, pinjola i parmezana prave čuveni pesto đenoveze, sos u kom su u potpunosti sačuvani lekoviti sastojci. Naravno ovo važi za sveže pripremljen sos u kom nema veštačkih hemijskih dodataka.
Čajna mešavina proti glavobolje izazvane stresom:
Sve biljke pomešati pa dve supene kašike smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti 15 minuta. Procediti i popiti po želji blago zaslađeno medom.
Čajna mešavina protiv nazeba i prehlada:
Sve biljke pomešati pa dve supene kašike smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti 15 minuta. Procediti i popiti po želji blago zaslađeno medom. Piti 3 šolje na dan. Koristiti i tinkturu ehinacee 20 kapi ujutro i uveče.
Čajna mešavina protiv migrene:
Sve biljke pomešati pa dve supene kašike smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti 20 minuta. Procediti i popiti po želji blago zaslađeno medom.
Čajna mešavina protiv upale bubrega:
Sve biljke pomešati pa dve supene kašike smeše preliti šoljom ključale vode, promešati, poklopiti i ostaviti 45 minuta. Procediti i popiti tri šolje u toku dana.
|
Momčilo Antonijević
Tekst može biti, u celini ili u delovima preuzet i objavljen isključivo uz poštovanje sledećih uslova: uz navođenje punog imena autora i postavljanje linka sa početne stranice ovog sajta, bez prerade preuzetog sadržaja i pod uslovom da se preuzimanje i objavljivanje ne vrši u komercijalne svrhe. Preuzimanje, kopiranje i objavljivanje ovog teksta suprotno navedenim uslovima predstavljaće kršenje autorskih prava.
Нема коментара:
Постави коментар
Vaši komentari će biti pregledani od strane Admina i u najkraćem vremenu objavljeni ukoliko nisu u suprotnosti sa pravilima bloga.