недеља, 29. септембар 2013.

Hrizanteme–Problemi i saveti za proizvodnju

 



Hrizanteme su popularne biljke svuda u svetu i kao i  većina biljaka imaju svoj spektar problema pri uzgoju. Kada problemi nastanu, trošimo dragoceno vreme biljke na oporavak, umesto na rast i cvetanje. Samim tim biljka kasnije stiže za prodaju. Sledeći savti Vam mogu pomoći da sprečite par problema ove sezone pre nego što se pojave.

Lažni pupoljci na reznicama

Reznice hrizanteme treba uzimati sa vrha i tada će biljke  će verovatno biti zadovoljavajuće tokom kasnijeg rasta. Te reznice treba jako orezati desetak dana posle presadjivanja. To će pojačati granjanje i biljka će biti žbunastija i kompaktnijeg rasta. Biljke će uobičajeno rasti sasvim dobro uz odgovarajuće zalivanje i prihranu. Veoma je bitno da budu dobro zalivene i prihranjene. .

Prevremeni pupoljci i cvetanje

Cvetni pupoljci Hrizantema se lako stvaraju i razvijaju se brzo, pogotovo ako je biljka bila izložena bilo kakvom stresu. Nedostatak adekvatnog zalivanja i prihranjivanja su dva najčešća razloga za prevremeno cvetanje Hrizanteme. Takodje, kada se gaji na otvorenom, mi se oslanjamo na prirodnu svetlost i temperaturu u tempiranju vremena prodaje. Hrizanteme su biljke kratkog dana. Inicijacija i razvoj pupoljka su brži tokom kratkih  nego tokom dužih dana. Ipak, temperatura ima veći uticaj od dužine dnevne svetlosti na cvetanje Hrizanteme.
Sa nekoliko hladnih noći zaredom, Hrizantema može pokrenuti stvaranje pupoljaka što će rezultovati ranijim cvetanjem. Ako se pojave prevremeni pupoljci, treba ih podhitno skinuti i dodati potrebne količine vode i djubriva. Ako to uradite, biljka će nastaviti sa rastom i postati kvalitetna jesenja biljka.
Niske biljke. Ponavljam,niske, nekvalitetne biljke su rezultat preranog cvetanja i stvaranja lažnih pupoljaka. Kod Hrizantema, početak stvaranja pupoljaka označava kraj vegetativnog rasta. Hrizanteme imaju veliku lisnu masu. Hladno vreme tokom sezone rasta će smanjiti broj listova na svakoj grani, što će rezultovati manje grananje i nižu biljku. Još jedan razlog za manje biljke je taj što su bile izložene stresu od isušivanja. Biljkama nikada ne smete dozvoliti da klonu zbog nedovoljnog zalivanja u prvom periodu rasta. Isušivanje u prvim nedeljama rasta smanjuje grananje i sveukupni rast.
Saveti za uspešnu ranu proizvodnju i prevenciju ranog cvetanja
  • Uvek zaliti tek rasadjene reznice sa rastvorom djubriva od 200 do 300 ppm azota, posfora i kalijuma, neposredno posle rasadjivanja. Reznice će se brže prilagoditi i imati mnogo brži rast.
  • Čuvajte biljke od stresa prvih 4-5 nedelja. Održavajte biljke zalivene, dobro prihranjene i na propisnom rastojanju. To je pogotovo bitno u prvih 10 dana.
  • Jako pincirajte (orežite) hrizanteme. Uklonite najmanje 1.5-2 cm. novog rasta. To će minimalizovati mogućnost preranog cvetanja. Često se na biljci ostavi samo 5 do 6 listova posle prvog pinciranja. Ožiljene reznice su obično spremne za pinciranje 10-15 dana nakom rasadjivanja.
  • Pažljivo odaberite sorte koje ćete gajiti. Nove sorte dramatično poboljšavaju karakteristike Hrizantema, čineći ih lakšim za uzgoj i otpornijim na bolesti, a samim tim su ekonomski isplatljivije prilikom prodaje.

Velike vrućine i veštačka djubriva sa kontrolisanim otpuštanjem sastojaka

Situacija: Biljke su prihranjene kontrolisanim djubrivom, saksije su postavljene na crnu foliju za prekrivanje zemljišta, temperatura raste nedeljama.
Resultat: Vrlo visoke temperature tokom dužeg perioda mogu prouzrokovati da djubriva sa kontrolom otpuštanja materije pojačaju reakciju, sprže koren i oslabe biljku. Temperatura zemljišta je primarni faktor koji reguliše otpuštanje materija iz djubriva. Kada temperatura poraste preko 20 stepeni povećava se oslobadjanje sastojaka. Da pojednostavimo, pošto biljka ima samo nekoliko korenčića, zemljište postaje prezasićeno u dužem periodu. Jednom kada je biljka bila pod stresom, bolesti korena se povećavaju i prouzrokuju sekundarni problem.
Ovaj scenario se dešava već nekoliko godina. Da bi se izbegao ovaj problem, moguće je prepoloviti dozu djubriva, a drugu polovinu dodati tokom zalivanja ili folijarno preko lista. Ujedno ćetena taj način izbeći i gomilanje soli u supstratu, koje negativno utiče na biljku.
Mesečne kontrole zemljišta bi trebalo da vam pokažu koje količine djubriva su potrebne biljkama.
Još jedan problem koji se javlja je prekomerno zalivanje tokom perioda visokih temperatura, što prouzrukuje truljenje korena. Periodično podignite saksiju i proverite koren. Ako osećate da je saksija teška i vlažna, nemojte zalivati iako je vruće. Ipak, ne dozvolite da biljke klonu. pogotovo u prvom periodu rasta. Ako dozvolite da biljka klone, djubrivo će spržiti koren, i pojaviće se bolesti korena. Proveravajte korenov sistem, pogotovo na spororastućim varijetetima. Koren govori mnogo o zdravlju biljke, mnogo puta pre nego što gornji deo biljke pokaže simpome.

Loše oblikovane biljke

Hrizanteme koje rastu blizu jedna druge su visoke i lošeoblikovane. Razmak izmedju saksija po rasadjivanju je jedna do druge, sve dok se ne izvrši prvo pinciranje. A zatim se saksije postavljaju na stalno mesto, zavisno od varijeteta. Razmak treba da bude toliki da se biljke jedva dodiruju u vreme cvetanja. Saksije od 20cm trebaju biti na razmaku od 50 cm (od centra do centra saksije). Hrizanteme koje rastu jedna uz drugu imaju izdužen rast i veoma su neugledne.

Bolesti

Najčešće bolesti koje se pojavljuju poslednjih nekoliko godina su prouzrokovane  Pythium i Rhizoctonia i bakterijske tačke na lišću (Pseudomonas cichorii). Fusarium će se pojaviti kada su reznice zaražene ili je supstrat zaražen patogenima. Pegavost lišća je prouzrokovana Alternaria-om, Botrytis i Septoria nisu uobičajene ali se ponekad pojavljuju. Bela rdja (Puccinia horiana), je česta pojava, u severnijim područjima.
Hrizanteme koje pate od bolesti korena često izgledaju kao da imaju nedostatak djubriva. Biljke koje imaju trulež korena izgledaju nisko, klonulo i imaju crvene vene na lišću čak iako je obavljena odgovarajuća prihrana. Upotreba fungicida za koren uključuje, thiophanate methyl i etridiazole (Banrot) zar Pythium ind Rhizoctoniju; mefenoxam (Subdue MAXX), etridiazole (Truban) propamocarb (Banol) za Pythium; i fludioxonil (Medallion), thiophanate methyl (Cleary's 3336, Fungo Flo) ili iprodione (Sextant) za Rhizoctonju.
Fusarium je vaskularna bolest koja se razvija na stablu. Fusarium rezultuje simptomima sličnim truleđi korena ali biljke koje su zaražene Fusariumom generalno venu u sektorima dok  jedna grana i koren izgledaju zdravo. Kod trućeži korena cela biljka vene. Zaštita od Fusariuma je prevashodno upotreba zdravih reznica i dezinfikovanog supstrata. Thiophanate methyl (Cleary's 3336) i fludioxonil (Medallion) su se dobro pokazali u borbi protiv Fusariuma.
Baktreijska pegavost lišća, prouzrokovana Pseudomonas cichorii se često pojavljuje tokom vrelog vlažnog vremena tokom avgusta. Ova bolest je problematična tokom godina sa puno kiše ili kada je praktikovano prekomerno zalivanje. Biljke sa tom bolesti imaju velike crne tačke koncetrovane na bazi biljke. Tačke se često pojavljuju na ivicama lišća ali se mogu pojavljivati i na drugim mestima. Sa lišća, bakterija se može prebaciti i na stablo prouzrokujući rak i umiranje biljke. Latice inficiranog pupoljka će biti braon do crni i do nekoliko centimetara peteljke može biti mrtvo. Bakar hidroksid u obliku Kocide 101 77 WP ili Phyton 27 će pomoći u zaštiti protiv ove bolesti. Ovi preparati ne uklanjaju bolest, već samo sprečavaju daljnje širenje na nezaražene biljke. Takodje postoje i razlike u otpornosti pojedinih sorti na bolest. Obratite pažnju koje sorte su kod Vas manje otporne i izbegavajte ih u budućnosti.
Alternaria, Botrytis i Septoria se mogu sprečiti korišćenjem thiophanate methyl (Cleary's 3336), iprodione (Sextant), chlorothalonil (Daconil Ultrex, Pathguard 6F), chlorothalonil & thiophanate methyl (Spectro 90 WDG) ili fludioxonil (Medallion). Tokom povećanog rasta u avgustu i stvaranja guste mase lišća, tretmani će možda biti neophodni. Bela rdja (Puccinia horiana) – potražite bele do žute tačke na gornjoj strani lišća. Hladnije vreme u jesenjem periodu povećava mogućnost pojave bolesti. Iako nije česta bolest, budite obazrivi. Preparati koji služe za suzbijanje sadrže u sebi chlorothalonil (Daconil Ultrex, Pathguard 6F), mancozeb (Dithane T/O), azoxystrobin (Heritage), trifloystrobin (Compass), propiconazole (Banner Maxx) ili triadimefon (Bayleton). Bakterijska pregavost i bolesti listova su posledica kišnog perioda tokom rasta. Zalivanje sistemom kao-po-kap pomaže u prevenciji folijarnih bolesti. Ako se pretera sa zalivanjem, lišće bi trebalo da bude suvo pre večernjih sati.

Rezime

Da bi predupredili probleme tokom uzgoja hrizantema, planirajte svaki korak unapred. Pravilno prihranjujte i zalivajte biljke, pratite pH zemljišta tokom sezone rasta i podešavajte vrednosti prihrane kada god je to moguće. izbegavajte prekomerno zalivanje po lišću u kasnim popodnevnim satima i redovno proveravajte koren i biljku tražeći znakove bolesti ili insekata. Odvajanjem vremena da pregledate biljke uštedećete na vremenu potrebnom za lečenje a i uštedećete novac.
Marko Gojković