Calceolaria L. - Papučica

Calceolaria L. - Papučica, Cipelica, pripada porodici Scrophulariaceae (zevalice), ime potiče od latiske reči calceolus - cipelica.



Rod Calceolaria sadrži oko 300 vrsta jednogodišnjih zeljastih (Calceolaria herbeohybrida) i višegodišnjih grmolikih (Calceolaria rugosa) biljaka, trajnica i grmova od kojih su neke i penjačice. Potiču s raznih staništa, od suvphih šikara pa sve do alpskih regija. Kao samonikle biljke nalazimo ih u umerenim i tropskim predelima Meksika, Centralne i Južne Amerike (mnoge u Peruu i Čileu). Listovi su im nasuprotni, poredani spiralno na stabljici ili u obliku rozete. Cvijet nalik na papuču javlja se pojedinačno ili u cvatovima od nekoliko do puno cvjetova. Cvijet se sastoji od dvije usne od kojih je gornja mala, podseća na balon, a donja je veća i obešena.

Postoje jednobojne, dvobojne (pegave) i šarene - tigraste. Kod poslednjih su pege odvojene, a kod dvobojih sastavljane. Od boja su zastupljene pre svega žute, narandžaste i crvene sa brojnim prelazima. Obične papučice cvetaju od febrara do maja, a baštenske tokom leta. Koristimo ih za ukrašavanje balkona i prozora kao i samih stanova. Sama biljka je nježne, zeljaste građe, a za vreme cvetanja treba je držati na svetlom, prozračnom mestu, zaštićenom od jakog sunca. Zalivati je vrlo umereno i nikada ne ostaviti vodu da stoji u podlošku. Obezbedite joj dovoljno vlage u vazduhu kako ne bi došlo do sušenja listova. Da biste produžili cvetanje, treba biljku svake dve nedelje prihraniti nekim od tečnih đubriva za cvetnice. 

     

Papučica se može vrlo lako razmnožiti semenom. Seme koje je vrlo sitno seje se u junu-julu po površini supstrata za sadnju i samo lagano pritisne dlanom. Neophodnu vlagu semenu obezbediti povremenim prskanjem semena koje treba držati zaštićeno od sunca. Kad mlade biljke dovoljno porastu i razviju, biljčice treba pažljivo rasaditi. Pošto biljka voli kiselu zemlju, dobro je upotrebiti tresetni supstrat pH 4.7-5,6. Kada biljke dovoljno narastu (septembar), presadite ih u manje, pojedinačne posude. Mlade biljke treba da prezime na svetlom mestu i temperaturi 5–10 C. Treba voditi računa da papučice ne podnosi visoku temperaturu.

Traže svetao položaj, ali ne podnose sunce. Povoljne su niše temperature (8-12 C), dok je pri višoj temperaturi skraćen period cvetanja. 

Trajna, grmolika papučica (Calceolaria integrifolia) je poznatija po starom imenu Calceolaria rogosa. Sadi se u posude, ali može i u baštu, često u društvu sa lantanom i verbenom. Cveta od kasnog proleća do jeseni, pa se koristi za balkone, terase, žardinjere pa i viseće korpe, a u bašti kao biljka za ivičnjake.Sitan cvetić je žute boje. Otpornije, trajnice niskog rasta (alpske vrste) idealne su za kamenjare ili hladne staklenike. Naše tržište nudi nam na prodaju uglavnom hibridnu vrstu papučica Calceolaria hybrida koja se uzgaja iz sjemena kao jednogodišnja biljka te se nakon cvatnje ne može dalje uzgajati nego ju treba baciti. 



Bolesti i štetočine:
- Na previše toplom mestu, izloženom promaji, vrlo brzo se na biljci mogu pojaviti lisne vaši. 
- Isto tako može se pojaviti na biljkama crveni pauk što se može izbeći povećanjem vlažnosti vazduha oko biljke. 
- Kod preteranog zalivanja na biljci se može pojaviti i siva plesan. U tom slučaju smanjite zalivanje i odstranite inficirane delove biljke. - Biljke posađene u vrtu često napadaju puževi.

Нема коментара:

Постави коментар

Vaši komentari će biti pregledani od strane Admina i u najkraćem vremenu objavljeni ukoliko nisu u suprotnosti sa pravilima bloga.