Timijan - Majčina dušica


Majčina dušica - lat.Thymus serpyllum L.;
Timijan - lat. Thyus vulgaris
PORODICA : Lamiaceae ( Labiatae )  - usnače
FARMAKOPEJSKINAZIV : Serpylli herba  - ( sastoji se od osušenih cvatućih nadzemnih izdanaka. ) Thymi herba =  timijan; sastoji se od osušenih listova i cvjetova te vrhova stabljike vrsta timijan ili mješavinom obiju vrsta. Droga sadrži najmanje 1,5 % eteričnog ulja i najmanje 0,5 % hlapećeg fenola, naročito timola.  Aetheroleum.
NARODNA IMENA :  tamjanika, bakina dušica, popovac… dušica
STRANA IMENA :  Engleski : Wild – Thyme; Francuski : Thym serpolet; Njemački : Quendel ;  Talijanski : Pepolino..
POVIJEST I  NASTANAK te OBJAŠNJENJA NAZIVA : Thymus – od grčkog thymos ili  thymon – tamjan, zbog sličnosti mirisa.  Također thymos po grčkom znači hrabrost, snaga te ukazuje na stimulirajuće djelovanje biljke.  Egipćani su je koristili kod balzamiranja i za izradu parfema.  Grci su timijanom začinjali neke vrste sireva i dodavali ga pićima i dimljenom mesu. Majčina dušica rasprostire se  po Europi i Aziji. 
timijan2.jpgRAZMNOŽAVANJE – SADNJA, SJETVA …. :
Zbog drvenaste stabljike  ne može se žeti kosilicom već se mučno reže škarama za živicu ili srpom. U novije vrijeme žanje se strojevima.  U vrtu se može saditi trajni timijan rasađivanjem i dijeljenjem starih biljki, kao i jednogodišnji timijan koji se sadi na slobodnom prostoru na razdaljini od 20 x 20 cm.  Jednogodišnja je vrsta aromatičnija svake godine starosti gubi ponešto na aromatičnosti. Biljka je prikladna za kamenjare, za rubove putova  te za uzgoj u cvjetnom loncu.
OPIS :
STABLJIKA je duga i pri osnovi odrvenila, puzav u vidu izduženih stolona koji razvijaju adventivne korjenove , na vrhu završava sterilnom rozetom listova. Cvjetne grane visoke su 4 do 10 cm i razvijaju se duž položenog stabla u nizovima, ravnomjerno su pokrivene dlakama sa svih strana.  Vrtna majčina dušica je iz iste porodice kao i bosiljak, lavandula i kadulja. Dosegne do 40 cm visine.
LISTOVI  su mali i čvrsti, jajasto eliptični  i na vrhu zaokruženi a pri dnu su klinasti. Listovi su široki i goli  sa izraženom srednjom žilom .
CVIJETOVI su složeni na vrhu grana i čine okruglaste ili izdužene cvasti. Čašica je dlakava ,  s dvije usne, krunica je ružičasta, bjeličasta ili crvena, sa trodijelnom donjom usnom. Prašnička vrećica strši iz ždrijela i gore je raskrečena. Vrtna  majčina dušica – timijan cvate ružičasto do tamnoljubičasto.  Cvate od svibnja do listopada. 
timijan23.jpgKEMIJSKI – FARMAKOPEJSKI  SASTAV : timijan – vrtna majčina dušica miriši ugodno, ima oštar okus zbog čega ga valja u kuhinji (u kulinarstvu) oprezno upotrebljavati.  Sadrži do 2,5 % eteričnog ulja koje se sastoji od thymola, carvacrola ( karvakrol), cymola, pinena, linaloola, borneola… tanina  i flavonoida.  Timijan koji je više ispitan sadrži i željezo, kalcij, smolu. Najviše eteričnog ulja ima biljka oko 14 sati.
PRIPREMA ZA KORIŠTENJE : u kuhinji se upotrebljava timijan, dok se u liječenju upotrebljavaju obje vrste.  Timijan se upotrebljava za pečenke, pržene ribe, umake i juhe. Omiljeni je začin za marinade i izradu biljnog octa.  Ulje se koristi protiv kašlja i dezinficira, te se koristi kod izrade vodice za usta i zubnih pasta. Mnoštvo biljnih likera sadrži timijan.
Glavno djelovanje je antimikrobno, spazmolitično.  Naročito se koristi kod katara dišnih putova.  Prije se koristila za liječenje glavobolje, bolesti jetre, za poboljšanje teka i poticanje vjetrova. Koristi se kod bolesti mjehura i bubrega.  Vanjska primjena kod utrljavanja za liječenje reumatskih tegoba , i kao dezinfekcijsko sredstvo.
Za liječenje se sabiru mladice s cvjetovima prije i za vrijeme cvatnje.  Upotrebljava se samo gornja trećina  vriježa. Ne trgati biljku.
KONTRAINDIKACIJE : Nisu poznate.  Također ni interakcije nisu poznate. Kod primjene čistog timola  mogu se pojaviti bolovi u jetri i nagla malaksalost. Timol kod enterokolitisa, srčane insuficijencije i trudnoće.

Majcina dusica.jpgRECEPTI  :
Za pripremu čaja : 1,5 do 2 grama ( 1 – 1,5 čajna žlica) na jednu šalicu koju se prelije vrelom vodom i pusti da odstoji.  Pije se dnevno  3 puta po šalicu čaja.  Sadrže je i gotovi ljekoviti pripravci.
Kod izostanka menstruacije dolazi u čajnoj mješavini s drugim biljkama .
Za liječenje ječmenca, uz rudbekliju od timijana ili majčine dušice se pravi koncentrirani ( jaki ) čaj i vatom obloženim štapićem nanosi izravno na ječmenac ili se natopi oblog za oko.
Protiv crijevnih parazita ( ako su nađeni u stolici )  popiti prema starosti  2-8 grama timola pomiješanog s voćnim sokom a odmah zatim 2 velike žlice ricinusovog ulja.  Može se i  20 grama biljke popariti s 2,5 dl kipuće vode uz dodatak 1 velike žlice meda i piti  kroz 4-6 tjedana po 1 malu šalicu dnevno.
Sredstvo protiv kašlja, bronhitisa, nesanice, plućnog katara, želučanog čira priprema se  na način da se 1 velika žlica droge (timijan ili majčina dušica) popari s 3-4 dl kipuće vode ostavljeno poklopljeno 15 minuta pa se procijedi i doda se velika žlica meda i sok pola limuna, pije se gutljajima u toku dana.
timijan235.jpgMajčina dušica kuhana u vinu s jednakom količinom korijena oslada ( Polipodium vulgare) i komorača (Fructus foeniculi), liječi od kašlja s krvarenjem a ujedno i  ublažuje astmu. Pije se ujutro, natašte.
Prsni čaj :  3 velike žlice  mješavine po 2 grama cvijeta crnog sljeza ( Malvae silvestris), divljeg maka (Papaver rhoeas), divizme (Verbascum thapsus). Nadalje 4 grama aniša (Fructus anisi), 15 grama korijena bijelog sljeza  (Radix althaea), 20 grama lista majčine dušice, 25 grama slatkog korijena (Radix glycyrrhizae) i 30 grama lišća bijelog sljeza – sve usitnjeno prelije sa 1 litre kipuće vode. Ostavi se poklopljeno 2 sata i nakon toga procijedi, dodaje s e2 velike žlice meda. Pije se svaka 2 sata po 1 velika žlica. Liječi od bronhitisa, upale i gnojenja u plućima.
Tinktura :  kao sredstvo za iskašljavanje. Za pripremanje je potrebno 200 grama lišća timijana ili majčine dušice, 100 grama glicerola , 320 grama koncentriranog  alkohola, 580  Grama pročišćene (destilirane) vode.  Usitnjeno lišće preliti smjesom glicerola i koncentriranog alkohola . Nakon 8 dana stajanja i češćeg miješanja tinktura se procijedi. Srednja terapijska doza je dva grama tinkture. Najbolje je 20 do 30 kapi nakapati na kocku šećera i uzimati tri puta dnevno.
4 grančice svježe majčine dušice  stavi se u 2,5 dl domaće rakije lozovače. Nakon 14 dana namakanja može se ovaj pripravak koristiti kod bolova i grčeva u želucu. Prema potrebi popiti po 1 žličicu rakije. Pomaže i ako se lagano masiraju bolna mjesta kod gihta, reume, uganuća i nagnječenja.
timijan.jpgSirup: u kombinaciji s natrij-bromidom uspješno se koristi za iskašljavanje i umirenje. Potrebno je 15 grama tinkture timijana, pet puta manje natrij-bromida i destilirane vode, 0,1 gram praška za konzerviranje i 79 grama običnog sirupa. Narij-bromid se dobro rastvori u vodi, rastvor se pomiješa sa sirupom i  tinkturom timijana, u kojoj je prethodno rastvoren konzervans. Srednja pojedinačna terapijska doza je 15 grama. Najbolje je da se 4 X dnevno pije žličica ovog sirupa.

Napomene : Medonosna je biljka. Kao krmna biljka nema neke posebne vrijednosti zbog visokog  prisustva eteričnih ulja.
 Literatura….. dr. Risto Gostruški, dr. Jovan Tucakov, Jovo Mijatović, dr. A. Vogel, Zlatko Gursky, Vaso Pelagić

Нема коментара:

Постави коментар

Vaši komentari će biti pregledani od strane Admina i u najkraćem vremenu objavljeni ukoliko nisu u suprotnosti sa pravilima bloga.